Lista aktualności Lista aktualności

Udane siewy buka na szkółce

Nadleśnictwo Rokita wysiało 16 maja br. nasiona buka na szkółce leśnej w Rokicie. Te bardzo cenne nasiona, cennego, bardzo potrzebnego do odnowień i zalesień gatunku zostały przechowane i przysposobione do wysiewu w przechowalni buka w Pniewach (Nadleśnictwo Gryfino) i pochodziły ze zbiorów sprzed 5 lat i z zeszłego roku. Razem wysiano 173 kg nasion buka, co zapewni 180 tysięcy bardzo potrzebnych i poszukiwanych sadzonek buka.

Pierwsze wschody siewek bukowych zaobserwowano 28.05. br. Wschody są bardzo udane. Aktualnie są w pielęgnacji – usuwane są chwasty. Siewki buka są bardzo wrażliwe na przymrozki (nocami trzeba zabezpieczać deszczowaniem podczas silnych spadków temperatur) i na choroby grzybowe tzw. zgorzele, przed którymi można zabezpieczać siewki opryskami chemicznymi. Konieczne są również powtarzane cyklicznie pielenia z chwastów, które stanowią konkurencję dla siewek buka i hamują ich wzrost. Z kolei susza, bezdeszczowa pogoda, wymuszają codzienne podlewanie deszczownią.

Nasiona buka są tak cenne, gdyż buki bardzo rzadko obradzają, raz na 8-10 lat i trudno je przechować z pełną zdolnością kiełkowania przez tak długi okres.

 

 

Siewki buka na szkółce w Rokicie

Pielenie chwastów siewek buka - prace wykonują pracownice z Zakładu Usług Leśnych d/s. Szkółkarskich.

Tekst: Paweł Kalczyński i Tomasz Szeszycki

Zdjęcia: Marta Defratyka