Lista aktualności Lista aktualności

Pielęgnacja upraw leśnych

Jak co roku w okresie wegetacyjnym pracownicy Zakładów Usług Leśnych wykaszają chwasty na uprawach leśnych umożliwiając wzrost sadzonkom. Zabiegi wykaszania należy powtarzać dwukrotnie, a na wilgotnych żyznych siedliskach nawet trzykrotnie w sezonie wegetacyjnym. Największą konkurencją dla sadzonek drzewek leśnych są trzcinniki, sit, jeżyny, żarnowiec, a także paprocie. Szczególnie groźny jest trzcinnik. Wykaszanie sadzonek wykonywane jest kosami mechanicznymi, niekiedy sadzonki sosny na silnie zachwaszczających się uprawach 1 i 2- letnich są ręcznie motyczone motykami. Mimo braku opadów deszczu (od 25 kwietnia spadł jedynie niewielki deszcz, 26 maja br.), chwasty na uprawach intensywnie rosną, stąd potrzeba ich pielęgnacji. W 2018 r. zaplanowano 1044 ha pielęgnacji, w tym 680 ha pielęgnacji upraw (z chwastów) - 169 ha czyszczeń wczesnych - usuwania samosiewów niepożądanych gatunków drzew i krzewów – brzozy, osiki, czeremchy amerykańskiej i 195 ha czyszczeń późnych w młodnikach.

Wykaszanie chwastów na uprawach wymaga dużej uwagi od robotników, by nie wykosić, nie uszkodzić przez nieuwagę sadzonek drzewek. Praca jest trudna z powodu upalnej pogody, atakujących licznych owadów, wibracji i hałasu od silników wykaszarek mechanicznych.

Tekst: Tomasz Szeszycki

Fotografie: Paweł Kalczyński

Pracownicy Zakładu Usług Leśnych A. Polański wykonujący wykaszanie chwastów - trzcinnika na kilkuletniej uprawie porolnej w Leśnictwie Samlino. Fot. Tomasz Szeszycki.

Fot. Tomasz Szeszycki

Fot. Tomasz Szeszycki

Wykaszanie chwastów wykonuje pracownik z Zakładu Usług Leśnych Sz. Łuczak. Fot. Błażej Szymkowiak.