Lista aktualności Lista aktualności

Odnowienia i zalesienia

Nadleśnictwo Rokita z początkiem kwietnia br. rozpoczęło kampanię odnowieniowo – zalesieniową. Przedłużająca się tegoroczna, mroźna pogoda uniemożliwiła prace odnowieniowe w marcu br., dopiero ocieplenie w pierwszych dniach kwietnia br. pozwoliło na rozpoczęcie prac odnowieniowych. 3 kwietnia szkółka leśna i pracujący tam Zakład Usług Leśnych przystąpiły do wydołowywania sadzonek sosny 2 letniej. Sadzonki od 5 kwietnia są systematycznie przewożone do leśnictw. Od 6 kwietnia rozpoczęte zostały prace sadzeniowe w leśnictwach. Najpierw jest wysadzana sosna 2 letnia, modrzew i brzoza, które ruszają najwcześniej z wegetacją. Tegoroczny plan odnowień i zalesień wynosi 146 hektarów, w tym 25 hektarów zalesień ugorujących, zbędnych gruntów porolnych, 34 ha odnawianych zrębów zupełnych i uprzątających, 81 ha gniazd po rębniach złożonych i 6 ha odnowień II piętra – podsadzeń produkcyjnych. Spośród 146 ha 141 ha to odnowienia i zalesienia poprzez wysadzenie sadzonek i 5 ha uznanych odnowień naturalnych. Do prac odnowieniowych Zakłady Usług Leśnych zwerbowały ponad 150 pracowników.

Prace z odnawiania lasu z Leśnictwie Zabierzewo w pododdziale 713 i. Sadzą pracownicy Zakładu Usług Leśnych "Forest Service", nadzoruje sadzenie leśniczy i właściciel ZUL.

Odnowienie zrębu po rębni uprzątającej w Leśnictwie Przybiernów w pododdziale 842 g. Prace odnowieniowe wykonują pracownicy Zakładu Usług Leśnych, nadzoruje miejscowy podleśniczy.

W dniu 3 kwietnia rozpoczęła pracę szkółka leśna. Nareszcie pogoda pozwoliła rozpocząć prace. Pracownice i pracownicy miejscowego Zakładu Usług Leśnych pod nadzorem Leśniczego Szkółkarza wydołowują sadzonki do zalesień. Jako pierwsze są wyjmowane sadzonki sosny 2-letniej. Od 5 kwietnia sadzonki zabierają Leśniczowie i rozpoczynamy sadzenie młodego przyszłego lasu w odnowieniach i zalesieniach zbędnych gruntów porolnych.

tekst: Tomasz Szeszycki

fot.: Paweł Kalczyński